Okey Çeşitleri Nelerdir

Okey Çeşitleri Nelerdir

Okey Çeşitleri Nelerdir

İstekalarla ve dikdörtgen rakam göstergeli taşlarla oynanan okey şansa ve mantık yürütmeye dayalı bir oyun türüdür. Bu yun 4 kişi ile ve birçok türü ile oynanabilmektedir. Günümüzde bilgisayar, telefon ve tabletlerle de oynanabilen bu oyun arkadaş gruplarının özel günlerde bir araya geldiklerinde vazgeçilme oyun seçeneklerinden biridir. Birçok türü olan okey oyunları çeşitleri nelerdir ve nasıl oynanır dendiğinde öne çıkan ve en çok oynanan türleri şu şekilde belirtebiliriz.

-Klasik Okey
-101 Okey
-10 Taş Okey
-Renkli Okey
-Rummy
-Kalooki
-Kansas

Gibi okey oyun türleri vardır Bu türleri için de Klasik okey ve 101 okey en çok tercih edilen okey türleridir. Okey çeşitleri nelerdir dendiğinde en çok oynanan 101 okeyi mercek altına alabiliriz.

101 OKEY

101 okey oyunu tercihe göre göstergeli, göstergesiz, cezalı, cezasız, katlamalı ve katlamasız gibi türleri olan oyundur. En çok tercih edilen katlamalı, göstergesiz ve cezasız okey oyununun oynanışını şu şekilde belirtebiliriz.

Okey taşları 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ve 13 olarak sıralanır. Bu taşlar mavi, kırmızı, siyah ve yeşil olarak dört renkten oluşur ve her renk 1 den 13 e kadar seriye sahiptir. 101 okeyde amaç eldeki perlerin sayısının 101 sayısını aşmasıdır. Oyuna başlarken taşlar rastgele karıştırılır ve 7 li bölümler halinde yan yana dizilerek oyunculara pay edilir. İstekaya dizilen taşlar per yapılarak oynanır. Per iki şekilde yapılır.

Aynı rengin devam ya da farklı rengin aynı sayıları ile en az üç taş ile dizilerek yapılır. Bu perlerin sağına soluna da sıraya göre taş eklenebilir. Bir oyuncu 101 sayısını açıp taşlarını masaya dizdiğinde diğer oyuncu oyun katlamalı olduğu için elini açan oyuncunun perinden daha yüksek sayıda açmak zorundadır. İlk oyuncu 101 i geçip 105 ile elini açtığında diğerleri için kriter 101 değil 105 olarak güncellenir. Oyun bu şekilde ortada taş kalmayana kadar devam eder.

KLASİK OKEY

Klasik okey daha standart şekildedir. Taşlar perli gruplar halinde dizilir ve 1 den 13 e kadar 4 renkten oluşan taşlarla per yapılarak oynanır. 101 okeyden farklı olarak perler istekada tamamen perli olarak dizilip bitirilecek şekilde oynanır.

Yorum yapın

İsim *

E-posta

İnternet sitesi