Okey Nedir

Okey Nedir

Okey Nedir

Genel anlamda taş ve istekaları ile birlikte zar atılarak başlanan keyifli bir masa oyunudur. İlk ortaya çıkma nedeni engelli çocuklara renk ve sayıları öğretebilmek amacı olan bu güzel oyun için okey nedir sorusu adına şu an en az 2 ve en çok 4 kişi ile oynanan, özellikle de Türkiye’de uzun yıllardan bu yana büyük bir rağbet gören bir nevi şans oyunu da denebilir. Siyah, mavi, yeşil ve kırmızı olarak 4 ayrı set renkte taşların bulunduğu oyun içerisinde her set 1’den 13’e kadar numaralandırılmış ve bu her set ikişer tane tasarlanmıştır. Aynı zamanda 2 tane sahte okey de oyun içerisine katıldığı zaman toplamda 106 tane taş bulunmaktadır.

Oyun Başlangıcı

Bundan önce tüm taşlar karıştırılır ve üst üste 6’şar tane taş dizilerek belli bir düzende ortaya konur. Daha sonra okey oyunları nedir sorusu adına zar atılarak gelen sayıya göre taşlardan 14’er tanesi sırası ile oyunculara dağıtılır. Fakat ilk başlayacak olan oyuncuya bir taş fazla verilir. Saatin tersi yönünde başlanan oyunda her oyuncu solunda kalan oyuncunun attığı fazla taşı alabilir ya da ortaya konan taşlardan bir tane seçebilir. Daha sonra ise istekası üzerindeki fazlalık olarak gördüğü taşlardan birini sağ tarafındaki oyuncunun yanına bırakır. Döngü oyun bitip sıralamayı doğru bir şekilde tamamlayan oyuncuya kadar bu şekilde devam eder.

Taşları Dizme ve Oyun

Ele alınan 14 taş birçok farklı seçenek ile isteka üzerine dizilebilir. Bunlar arasında örnek olarak yan yana her biri en az üç taş olacak şekilde 2, 3, 4 ya da 4, 3,2,gibi seri halde yapılabilir. Özel olarak ise örneğin 12, 13 var ise elde o zaman bunların yanına 1 eklenerek 12, 13, 1 yapılabilir. Diğer bir dizme seçeneği ise yine en az 3 tane olacak şekilde ayrı renkler ile 3, 3, 3 ya da 5, 5, 5 gibi bu şekilde tüm rakamlar dizilebilir. Oyunda bir de okey adı verilen bir taş vardır ve bu taş diğer tüm taşların yerine kullanılabilir. Ya da kullanılmadan kişi oyun içerisinde dönmeye devam eder ve okeyi atarak iki kat puan kazanmaya çalışır.

Yorum yapın

İsim *

E-posta

İnternet sitesi