okey oyunları

Okey Oyunu Çeşitleri

İnsanların, boş zamanlarında, eğlenceli vakit geçirmek için tercih ettikleri klasik oyunların başında gelen okey oyunu; son dönemlerde oyun yelpazesi gittikçe genişleyerek oyunculara birçok türde okey oynama fırsatı sunuyor. Bu oyun türlerinin başında klasik okey gelirken son zamanların popüler oyunu olan yüz bir okey de, insanlar tarafından oldukça rağbet görüyor.

Okey Oyunu Nedir?

Dünya genelinde klasik olarak oynanan okey; en az dört oyuncu ile oynamaktadır. Oyuncular ellerinde bulunan taşlardan aynı renk olanları sıralı bir şekilde dizerek ya da farklı renkteki aynı sayı olan taşları yan yana dizerek ellerini açmayı ve oyunu kazanmayı amaçlar. Oyunun genelinde seri diye adlandırılan sıralı taşlar eğer aynı renk ise üçlü dörtlü ya da beşli dizilebilir iken farklı renkteki aynı sayı olan taşlar en az üç en fazla dörtlü olarak seri oluşturulabiliyor. Ellerindeki seriyi bu şartlar doğrultusunda tamamlayan oyuncular istekalarını açarak oyunda avantaj elde ediyorlar.

okey oyunu çeşitleri
okey oyunu çeşitleri

Okey Oyun Kuralları

Klasik okey oyunu, ağırlıklı olarak genel geçer sınırlı kurallardan oluşurken; yüz bir okey oyunu, kendi içinde de farklı türlerde oynanabildiği için kuralları daha geniş kapsamlı olmakla birlikte; oyun esnasında oyuncuların daha dikkat kesilmesini sağlıyor. Özellikle yüz bir okey oyunu oyuncuların tercihlerine göre; katlamalı yüz bir, cezalı yüz bir gibi farklı türlerde oynanabiliyor. Katlamalı yüz bir oynayan oyuncular ellerindeki dizili serilerin sayı değerleri toplamının minimum yüz bir olması sonucu, bu sayıya ilk ulaşan oyuncu elini açabiliyor diğer oyuncular ise ilk açan oyuncudan en az bir fazlası seri sayı ile ellerini açabiliyor. Oyun sonunda, istekasında en az sayı kalan oyuncu avantajlı konumda oluyor.

Okey Oyununda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klasik okeyde oyuncular, ellerindeki taşları seri yaparken özellikle serinin renkli taşlardan değil de aynı renkteki taşlardan olmasına dikkat ediyor. Çünkü aynı renk taşların, yerden çekilen taşlar arasında gelme ihtimali daha yüksek olunca kazanma ihtimali artıyor. Yüz bir okeyde ise oyuncular biran önce hedef sayı olan, toplam yüz biri bulabilmek adına ellerindeki sayı değeri düşük taşları rakiplerine atmaya daha dikkat ediyorlar. Yerden çekilen sayı değeri yüksek taşlar ise istekada tutulup serinin sayısını yükselmekte kullanılıyor.

Sayfamıza puan verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Katlamalı Okey Kuralları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Okey Sitesi


Kaliteli okey oyunlarımız ile puanlı okey sistemi sayesinde rakiplerinizi yenerek puan kazana bilirsiniz. Ayrıca Online ve Canlı oyunları Mobil üzerinden oynaya bilirsiniz.

Sitemap - İmage Sitemap

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.