okey oyunları

Okey Taşı Kaç Tane Olur

Oldukça yaygın bir biçimde oynanan okey oyununu standart çerçeve içerisinde 106 taş bulunmaktadır. Taşlar 4 renk üzerinden değerlendirilir. Genel olarak kırmızı, mavi, siyah ve sarı renklerini içermektedir. Her renk içerisinde 1 ve 13 arasındaki sayıları barındırmaktadır. Bu sayıların haricinde ise 2 tane sahte okey bulunmaktadır. Bu taşlar 2 sıra halinde kendilerini tekrar ederek 106 sayısına erişmektedirler. Oyunculara taşlar dağıtıldıktan sonra yere oyunun belirli periyotlarda dönmesi için taş konmaktadır. Böylelikle okey oyna oyunu başlamış olur.

Okey oynamak isteyenler için genel oyun düzeni oldukça basittir. Okeyin içerisindeki taşları yan yana getirerek oluşturduğunuz gruplar ile elinizde bulunan bütün taşları tamamlamanız gerekir. Grup oluşturmak için renkleri ve sayıları kullanmanız gerekmektedir. 2 tür üzerinden oluşturulan bu sistemin genel tabiri aynı sayıların farklı renkler üzerinden grup oluşturması ve sıralı dizilmiş taşların aynı renkler üzerinde grup oluşturması adı altında adlandırılmaktadır. Mesela elinizde bulunan kırmızı, sarı ve siyah renkli 7 sayısıyla bir grup oluşturmanız mümkündür veya siyah renkli sıralı olarak 10 -11 -12 diğer grup olarak oluşturulur. Böylelikle elinizde bulunan taşları bu sistem üzerinde oluşturmanız gerekir. En son elinizde kalan taşı ise yere atarak oyunu kazanmış olursunuz.

Başlangıç üzerinde her oyuncuya 14 taş verilmektedir. Sadece oyuna başlayan kişiye 15 taş verilir ve fazla olan taş ile oyun dönmektedir. Yere açılan ve gösterge olarak belirlenen taşın bir üst sayısı okey olarak belirlenmektedir. En az 3’erli taşlar halinde grup oluşturulmaktadır.

Okey Taşı Kaç Tane
Okey Taşı Kaç Tane

4 Kişilik Okey Oynama

Okey 4 kişi ile oynanan ve belirli sayıda bulunan taşların düzenli bir biçimde dönmesi ile bir kişinin kazanması ile sonuçlanan oyun olarak bilinir. Belirli kurallar çerçevesinde oynanmasıyla beraber her el farklı bir okey belirlenmektedir. Belirlenen okey taşı sizin elinizde ise istediğiniz tarafa kullanmanız mümkündür. Böylelikle joker taşı olarak grup oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yerde gösterilen göstergenin bir üst sayısı okey olarak belirlenmektedir. Çiftler halinde oynanmasıyla karşılıklı olarak oluşturulan çiftler bir grup halinde bitmek için uğraşırlar. Bir tarafın bitmesi sonucunda ise her iki kişi kaybetmiş olacaktır.

5 Taş Oyunu Nasıl Oynanır?

Beş taş oyunu iki ya da daha fazla kişi ile oynanan bir oyundur. Birçoğumuzun çocukluğunda oynadığı en keyifli oyunlardan bir tanesidir. Oyuna başlamadan önce öncelikle misket büyüklüğünde beş tane taş bulmak gerekir. Daha sonra oyuncu, taşları yere atar. Yere atılan taş sayısı dört tane olup bir tanesi de oyuncunun elinde kalır. Elinde bulunan taşı yukarı atarak yerdeki taşları teker teker toplaması gerekir. Oyuncu aynı zamanda elinde tuttuğu taşı düşürmemelidir. Oyun sırasına göre taşlar önce birer, sonra ikişer, üçer ve son olarak da dörderli grup halinde toplanır. Daha sonra taşlar tekrar yere atılır. Oyuncu işaret parmağı ile köprü yapar. Başka bir oyuncu da ebe taş seçer. Önce diğer taşlar en son da seçilen ebe taş köprüden geçirilir. En son olarak taşların hepsi avuç içinde toplanıp, taşlarla beraber el ters çevrilir. Elde kaç tane taş kalırsa o kadar sayı kazanılmış olur.

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da kural vardır. Oyuncu tarafından taşların yere atılma işleminin ardından yerde yan yana taş olursa diğer taşı oynatmadan almak zorundadır. Oyunun kademe kademe ilerlemesi gerekir. Oyun esnasında hiçbir taş diğer taşa değmemelidir.

5 taş okey
5 taş okey

Beş Taş Oyununun Kuralı Var mıdır?

Beş taş oyunun tarihi yarım asırdan fazladır. Geçmişte âşık oyunu da denilmektedir. Orta Asya’dan günümüze kadar gelmiştir. Çocuklar damlar da, yetişkinler evlerde oynarlardı. Âşıklar ise gözlerden uzak yerlerde oynamayı tercih ederlerdi. Bu oyun artık günümüzde oynanmayıp yerini bilgisayar oyunları almıştır. Belki de birçok çocuk böyle bir oyunun varlığından dahi haberdar değildir.

Bu oyun oturularak oynandığı için yorucu değildir. Eğlenceli bir oyun olmaktan çok strateji oyunu olarak da bilinir. Taşların bir düzen içinde kullanılması el becerisi ve düşünceyi geliştirme teknikleri içerir. Havaya atılan taşın yakalanması göz ile takip yeteneğini geliştirir. Ayrıca bu oyunu oynayan çocuklar sosyal alanda gelişerek, başka ortamlarda kendini daha iyi ifade etme kabiliyeti kazanırlar.

Okey Taşı Kaç Tane Olur
5 (100%) 1 vote

Bir önceki yazımız olan okeyde gösterge nasıl yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin En Kaliteli Okey Sitesi


Kaliteli okey oyunlarımız ile puanlı okey sistemi sayesinde rakiplerinizi yenerek puan kazana bilirsiniz. Ayrıca Online ve Canlı oyunları Mobil üzerinden oynaya bilirsiniz.

Sitemap - İmage Sitemap

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.